علم جفر چیست؟ علم یا خرافه؟

علم جفر
در این نوشتار به مطالبی چون تعریف علم جفر، کاربرد آن، حکم یادگیری، تاریخچه علم جفر و تفاوت آن با طلسم، روش های علم جفر، جفر و شیعیان پرداخته می شود...

علم جفر چیست؟ علم یا خرافه؟

علوم غریبه شامل دانش های سری و پنهان است که به وسیله آن از اسرار و امور پنهان آگاهی حاصل می شود. علم جفر ، کیمیا، رمل، اوفاق، طلسمات، سیمیا، ریمیا، هیمیا و لیمیا از جمله علوم غریبه است.

علم جفر

علم جفر یا علم الحروف علمی است که با استفاده از حروف و عدد و نسبت های بین آن، برای هر مجهولی - بنابر ادعا- پاسخی مناسب ارائه می دهد؛ روش کار این علم به این صورت است که بعد از تبدیل سؤال به حروف و اعداد و انجام مراحلی خاص، در نهایت اعداد و سپس حروفی حاصل می شود که حاوی پاسخ به سؤال مطرح شده است. در این مطلب بیشتر در مورد این علم خواهید آموخت؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

جفر در لغت

جفر در واقع به معنی پوست بزغاله ای است که وسیع باشد و چیزهای زیادی را در خود جا دهد .

 

تاریخچه علم جفر 

بر اساس برخی روایات، کتابی را جبرائیل به خدمت پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) آورد که تمامی علم عالم از اول خلقت تا به آخر آنر ا توضیح داده بود؛ این کتاب جفر نام داشت. اما روزی یکی از صحابه حضرت، کتاب را از ایشان غرض کردند و به بیایانی رفتند تا مطالعه کنند ولی در هنگام بازگشت طوفان شدیدی می گیرد که چندین برگ از کتاب را با خود می برد؛ صحابه نیز شرمگین نزد پیامبر آمده و ماجرا را شرح می دهد. پیامبر به همراه صحابه به بیابان رفته و چندین برگ از آن کتاب را پیدا می کنند، اما یک برگه از آن کتاب مفقود باقی می ماند و این علم جفری که تاکنون در سراسر دنیا منتشر شده از همان یک ورق بوده که خدا می داند دست چه کسی افتاده بوده است. لازم به ذکر است که اصل آن کتاب در حال حاضر در نزد حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

اعداد معادل حروف ابجد که در جفر از آن استفاده می شود:

الف- ۱    ب- ۲    ج- ۳     د-  ۴    ه‍-  ۵    و- ۶    ز- ۷   ح- ۸    ط- ۹    ی- ۱۰    ک- ۲۰    ل- ۳۰     م- ۴۰   ن- ۵۰  س- ۶۰     ع- ۷۰     ف- ۸۰     ص- ۹۰    ق- ۱۰۰     ر-۲۰۰    ش- ۳۰۰     ت- ۴۰۰   ث - ۵۰۰  خ- ۶۰۰   ذ- ۷۰۰  ض- ۸۰۰   ظ -۹۰۰   غ- ۱۰۰۰

علم جفر

 

روش های علم جفر

در علم جفر برای رسیدن به جواب سوال، از روش های گوناگونی استفاده می شود. این روش ها بسته به اهمیّت سوال متفاوت و در سطوری چند منتج به جواب می شود. از انواع روش های جفر، می توان به جفر آدم، جفر منبری و ... اشاره کرد. در علم جفر برای رسیدن به جواب از "علوم ریاضی" و "نجوم" نیز بهره می گیرند. "نام سوال کننده" و "نام پدرِ او" و "زمان سوال" به علاوه "جمله سوال"، با روش ذکر شده در علم جفر، مبنای رسیدن به جواب است. یکی از مراحل مهم، که از آن به "سطر" نام برده می شود "سطر مستحصله" است که اصحاب علم جفر معتقدند با طهارت روح و ... به این مهم می توان آگاهی یافت.

سطور این علم بنابر یکی از روش ها به ترتیب ذیل است:

سطر اساس، سطر نظیره، سطر حاصل اساس، سطر حاصل نظیره، سطر تتمه اولی، سطر نسبت نظیره، سطر نسبت دوم اساس، سطر تتمه ثانیه، سطر تتمه تتمتین، سطر حاصل اعداد، سطر قوا، سطر حاصل، سطر مستحصله، سطر نظیره ، سطر صدر موخر

 

کاربردهای علم جفر

از علم جالب جفر با توجه به صعابت دستیابی و کیفیت عمل به آن، مگر در مواد خاص که هیچ روشی قادر به پاسخ گوئی نباشد، استفاده نمی شود.

مثالی کاملا ساده با روش ابداعی حامد حاج سعیدی:

کلمه " حسین " را به صورت "حا" "سین" "یا" "نون" می نویسیم و در زیر آن کلمه "حسین" را به صورت "ح" "س" "ی" "ن" می نویسیم:

حا + سین یا نون

ح س ی ن

حروف مشابه بالایی را با حروف مشابه پایینی خط می زنیم مثلا در "حا" حرف ح را با ح پایینی خط می زنیم. در انتها حروف "ن ی ن و ا" باقی می ماند که تشکیل کلمه "نینوا" را می دهد. اگر این روش را با کلمه "علی" انجام دهیم حاصل کلمه "ایمان" خواهد بود.

 

تفاوت جفر با طلسم

از نظر دسته بندی علوم غریبه، جفر در سطوح عالی آن قرار دارد و با فال، سحر، طلسمات، هیئت و نجوم و... در یک سطح قرار داده نمی شود.

از جمله مواردی که به اشتباه به علم جالب جفر نسبت داده شده موارد ذیل است:

  • یافتن عناصر چیره بر سرشت هر فرد و میزان سازگاری افراد با یکدیگر
  • پیشگویی برای هر فرد
  • پیدا کردن زمان های خوش شگون و بدشگون از راه اخترشماری
  • شرایط برآورده شدن آرزوها
  • بهبود بیمارها با خواندن ورد و افسون
  • دریافت «رازهای» نام های پیشوایان اسلام از راه آیه تطهیر
  • تأثیر نام های خدای متعال
  • شماره شناسی شماره های آریایی، لرزشی، مادی و شماره های نیرومند

البته موارد بالا بعضا از علم حروف مستخرج می شود، اما ربطی به علم شریف جفر در لغت خاص آن ندارد. کسانی که این موارد را به علم شریف جفر انتساب می دهند، می کوشند تا بر پایه زمان زایش هر شخص، ویژگی ها و منش او را بازگو کنند. مثلا استفاده از زمان تولد فرد در سوالِ جفری سبب این باور شده است که طالع و ویژگی ها و منش افراد را می توان با علم جفر بازگو کرد. گرچه پرسش از موارد فوق در علم جالب جفر، فرد را به جواب می رساند اما کاربرد جفر خاص این موارد نبوده و دیده نشده است که استادان این علم، آن را در چنین مواردی استفاده کنند.

علم جفر

این علم از نظر علوم تجربی قابل توضیح نبوده و از علوم غریبه شمرده می شود. به همین جهت از دیدگاه علم حصولی، جفر نوعی خرافه به حساب می آید. از دیدگاه معتقدان به علم جفر، علوم تجربی قدرت کافی جهت اثبات بسیاری از علوم را نداشته و اساساً اسم علم روی این مقوله حاکی از معلومی است که در پرده مانده است.

 

جفر و شیعیان

شیعیان علم جفر را مخصوص امام علی (علیه السلام) می دانند. کتابی به نام جفر جامع که مشتمل بر ۲۸ جزء ۲۸ صفحه ای (۷۸۴ صفحه) با جدول هائی که ۲۸ در ۲۸ خانه هستند و با چهار حرف در خانه که با چهار الف شروع و با چهار حرف غ به پایان می رسد، به وسیله اما علی (علیه السلام) ترتیب داده شده است که در بعضی روش ها برای مستحصله از آن استفاده می شود و اعتقاد بر آن است که علوم اولین و آخرین در آن کتاب ملحوظ در ملفوظ است.

 

حکم یادگیری علم جفر

صرف فراگیری علوم غریبه بدون اشکال و به کار بستن آن در صورت مفسده نداشتن و مصداق سحر نبودن، جایز است. البته گفته شده است که یادگیری این علوم فقر می آورد و چنانچه مصداق سحر باشد یا مفسده ای صورت گیرد، حرام خواهد بود.

همچنین برخی، غیب گویی به گونه "جزمی و حتمی" با استفاده از علوم غریبه را حرام دانسته اند.

 

قضاوت کردن به کمک علم جفر

علم هر کس برای خود او حجّت است؛ هرچند از راه های غیر متعارف، همچون علوم غریبه حاصل شود؛ لیکن قضاوت کردن و نیز شهادت دادن بر اساس آن جایز نیست؛ چنان که تقلید از کسی که به احکام شرع از راهی جز منابع چهارگانه از قبیل علوم غریبه، علم پیدا کرده است، جایز نمی باشد.

 

طالع بینی ازدواج با حروف ابجد

باید بدانید سرنوشت همه انسان ها را خداوند رقم می زند و هر چه خدا بخواهد همان خواهد شد و هر کاری برای خدا انجام گیرد ضرر و زیانی در آن نیست. پس نباید فریب افراد سودجو را خورد و عناوینی به اسم سر کتاب و طالع بینی و ... عناوینی برای سر کیسه کردن شما هستند. 

انسان در امر ازدواج ابتدا باید ملاک های خود را در نظر بگیرد، خوب دقت کند سپس تفکر و مشورت و وقتی تصمیم خود را گرفت به خدا توکل کرده و امر مهم خود را آغاز کند. قرآن در این باره می فرماید: "وشاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله..."

بخوانید: محاسبه حروف ابجد / انواع، جدول، طالع بینی

سخن آخر

علم جفر یکی از علوم غریبه و ماورای طبیعت است که بواسطه  آن به برخی از جواب های اراده شده می توان دست یافت. این روش همیشه پاسخگو نیست و یادگیری آن توصیه نمی شود. همچنین افراد سودجو از این طریق در سال های اخیر چه از طریق فضای مجازی و چه حقیقی دست به کلاهبرداری می زنند. نکته مهم این است که اصل در دین اسلام، تفکر و مشورت و در صورت تصمیم گیری توکل بر قدرت بی پایان خدای متعال است.

 

در صورت تمایل مطلب "علوم غریبه چیست؟ (کتب ممنوعه علوم غربیه)" را نیز در سایت ضیاءالصالحین بخوانید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

پدیدآورنده: 
Share

دیدگاه‌ها

ممنون از مطالب خوبتون

سلام وعرض ادب بنده از بابت حس ششم خیلی عالی هستم در حدی که قبل اینکه کاری یا چیزی بشودانگار یک شخص در گوش من خبر میدهد ومن را اگاه میسازد تازگی بنده در جسم خود وجود شخص دیگری احساس میکنم و حتی شاید باور نکنین بنده برای اثبات این کار به پسرم در خانه بنده با قدرت ذهنم داخل حمام اب را بازکردم وپسرم به من باور کرد ایا من مییتوانم از این قدرت درراه خیر وکمک به دیگران استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

علیکم السلام و رحمةالله
اینجور کارها لزوماً یه پیش شرطی داره و اونم رعایت کامل تقوای الهی (ترک محرمات و عمل به واجبات، مطلقاً) 
و الا اشخاص در معرض نیروهای شیطانی قرار میگیرند و لذا جای احتیاط و تأمل داره

موفق باشید