غسل و اعتکاف در شب بیست و یکم رمضان

انجمن‌ها: 

غسل و اعتکاف در شب بیست و یکم رمضان (مفاتیح الجنان)

اعمال مخصوصه ماه رمضان: شب بیست و یکم رمضان؛ و بدان كه در هر شب از شب هاى اين دهه (دهه آخر رمضان) غسل مستحب است و روايت شده كه حضرت رسول اکرم صلى الله عليه وآله وسلم در هر شب اين دهه غسل می كرد و اعتكاف در اين دهه مستحب است و فضيلت بسيار دارد و افضل اوقات اعتكاف است و روايت شده كه مقابل دو حج و دو عمره است.

وَکانَ رَسُولُ اللّهِ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ اِذا کانَ الْعَشْرُ الاْواخِرَ اعْتَکَفَ فِى الْمَسْجِدِ وَضُرِبَتْ لَهُ قُبَّهٌ مِنْ شَعْرٍ وَشَمَّرَ الْمیزَرَ وَطَوى فِراشَهُ

رسم رسول خدا صلى اللّه علیه وآله وسلم چنان بود که چون دهه آخر ماه رمضان مى شد در مسجد معتکف مى شد و چادرى موئین برایش مى زدند و کمر را محکم مى بست و بستر خواب را جمع مى کرد.

غسل و اعتکاف در شب بیست و یکم رمضان (زاد المعاد)

اعمال ماه رمضان؛ اعمالی که اختصاص به یک شب از شب های قدر دارد:

شب بيست و يكم،

در دهه‌ ى آخر ماه رمضان؛ اعتكاف در مساجد جامعه سنّت است و دهه‌ ى استجابت دعاست.

غسل و اعتکاف در شب بیست و یکم رمضان (مصباح المتهجد)

فصل في الاعتكاف في العشر الأواخر من شهر رمضان و غير ذلك

فصل اعتگاف در دهه آخر ماه رمضان و غیر آن

الاعتكاف في العشر الأواخر من شهر رمضان مستحب مندوب إليه فيه فضل كثير و هو اللبث في مكان مخصوص للعبادة و أفضل الأوقات للاعتكاف في العشر الأواخر من شهر رمضان و قد بينا ليالي الغسل و هي أربع ليال ليلة سبع عشرة و تسع عشرة و إحدى و عشرين و ثلاث و عشرين و إن اغتسل ليالي الإفراد كلها و خاصة ليلة النصف كان له فيه فضل كثير

اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان مستحب است و به سندهای معتبر دارای فضیلت بسیاری است. و مکان مخصوصی برای عبادت در نظر گرفته می شود. و افضل اوقات برای اعتکاف، دهه آخر ماه رمضان می باشد. بدان که در هر شب از شب هاى اين دهه (دهه آخر رمضان) غسل مستحب است از جمله 4 شب، شب های 17، 19، 21 و 23 و به خصوص در وسط شب فضیلت آن بیشتر است.

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

ویژه نامه ضیافت الله (ماه مبارک رمضان)

ویژه نامه احکام روزه و روزه داری

مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)

دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه نشانی از آسمان ویژه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه چندرسانه ای ماه ترین ماه (ویژه ماه مبارک رمضان)

Share