دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی

تعداد کلمات ۸۲۴ / زمان تقریبی مطالعه : ۴ دقیقه
دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی
تعریق زیاد از جمله موضوعاتی است که می‌ تواند آزار دهنده باشد و را‌ههای زیادی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی

تعریق بدن یک عملکرد طبیعی است که با گرمتر شدن هوا بیشتر می شود. اگر از مصرف ضد عرق ها ترس دارید پس ضد عرق گیاهی و طبیعی را در خانه بسازید تا بدنتان خوشبو شود. با ما همراه باشید تا شرایط تهیه مواد ضد تعریق خانگی را برای شما عزیزان آموزش دهیم.

دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی

عرق کردن برای هیچ کس خوشایند نیست. تعریق که بیشتر بعنوان عدم رعایت مسائل بهداشت بدن تلقی می شود، یک وضعیت فیزیولوژیکی طبیعی است که برای سلامتی ما ضروری است.

امروزه محصولات زیادی در بازار وجود دارند که می توانند تعریق و بوی بد را محدود کنند. ضد تعریق های طبیعی نیز وجود دارند. تعریق یک پدیده فیزیولوژیکی طبیعی است که برای تنظیم دمای بدن، دفع سموم و محافظت از پوست ضروری است. عرق کردن از فردی به فرد دیگر، میزان و مقدار، با بو و بدون بو و … متفاوت است.

علل تعریق

تولید عرق از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تحت تاثیر ژنتیک، آب و هوا، رژیم غذایی و سلامتی است. در طول دوره های استراحت عادی، بدن انسان روزانه ۰.۵ تا یک لیتر عرق تولید می کند. این میزان تولید می تواند تحت تاثیر دما، احساسات شدید و حتی فعالیت بدنی تا ۱۰ لیتر در روز افزایش یابد.

ناحیه ای که سیگنال شروع تعریق را می دهد، هیپوتالاموس در مغز است. افزایش دمای بدن مانند فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض گرما و مصرف غذا های بسیار تند یا نوشیدنی های حاوی کافئین (قهوه، چای و …) نیز باعث تعریق می شوند.

تعریق بیش از حد که بعنوان هایپرهیدروز نیز شناخته می شود، وضعیتی است که معمولا در نوجوانی شروع می شود. می تواند به کل بدن گسترش یابد یا روی دست ها، پاها، زیر بغل، صورت یا پوست سر ظاهر شود. هم در روز و هم در شب اتفاق می افتد.

هیپرهیدروز اولیه هیچ علت مشخصی ندارد، اما یک محرک است. در نواحی خاصی از بدن مانند دست ها، پاها یا زیر بغل رخ می دهد. تولید بیش از حد عرق، اغلب توسط احساسات قوی، استرس، اضطراب و شرم ایجاد می شود.

ابتدا باید بفهمید که ضد تعریق چیست. بر خلاف تصور بسیاری، دئودورانت، ضد تعریق نیست. یک دئودورانت و یک ضد تعریق اثر یکسانی ندارند. این ها، دو چیز بسیار متفاوت هستند.

دئودورانت عرق و بو را جذب می کند، در حالی که ضد تعریق عرق را مسدود می کند. این ها منجر به ضخیم شدن پوست می شوند و می توانند منافذ ترشح عرق را مسدود کنند و باعث التهاب شوند. طبق تعریف، یک ضد تعریق با مسدود کردن منافذ از تعریق جلوگیری می کند. یک ضد تعریق طبیعی نیز تقریباً همان اثر را خواهد داشت.

ضد تعریق ها در محدود کردن تولید عرق در صورت تعریق بیش از حد موثر خواهند بود. ضد تعریق ها، دئودورانت نیستند. در حالی که جلوگیری از تعریق، بوی بد را محدود می کند، اما این هدف اصلی نیست. با این حال، برخی از ضد تعریق ها را می توان با یک دئودورانت ترکیب کرد. در حالی که برخی دیگر دارای اثر ضد باکتریایی هستند که رشد باکتری های مسئول بوی بد هنگام تعریق را محدود می کنند.

دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی

پنج ضد تعریق طبیعی

اگر از تعریق زیاد رنج می برید، ممکن است برای راحتی بیشتر ترجیح دهید از ضد تعریق استفاده کنید. بهترین گزینه استفاده از یک ضد تعریق طبیعی است.

1: لیمو ترش

آب لیموترش به کاهش تولید عرق کمک می کند و PH پوست را کاهش می دهد. این خاصیت لیمو از رشد باکتری های ایجاد کننده بو جلوگیری می کند. رایحه آن نیز بوی عرق را استتار می کند؛ بنابراین دارای خاصیت دئودورانت و ضد تعریق است. می توانید هر روز آن را با استفاده از پنبه روی پوست تمیز و خشک بمالید. مراقب باشید برای جلوگیری از گزگز و سوزش آن را روی پوست تازه تراشیده شده یا اپیلاسیون شده استفاده نکنید. آبلیمو به نور حساس است. به همین دلیل باید در مناطقی که در معرض آفتاب نیستند، استفاده شود.

2: خیار

خیار دارای خواصی است که بطور طبیعی منافذ را تنگ می کند. بنابراین، می تواند تعریق را محدود کند. برای انجام این کار، یک برش خیار را روی ناحیه مورد نظر بمالید.

3: سرکه سیب

سرکه سیب نیز مانند خیار قابض است. همچنین به تنظیم تعریق کمک می کند. در عین حال باکتری های مسئول بوی بد را خنثی می کند. می توانید سرکه سیب را هر شب، قبل از خواب روی پوست تمیز و خشک با پنبه بمالید.

4: مریم گلی

گیاه مریم گلی یک تنظیم کننده خوب عرق است. مریم گلی ( یک مشت برگ در هر یک لیتر آب) را دم کرده و پس از دوش گرفتن، کمپرس خیس شده با چای را روی نواحی مورد نظر بریزید.

5: جوش شیرین 

جوش شیرین بیشتر شبیه دئودورانت است تا ضد تعریق. در جذب عرق و مبارزه با بوی بد بسیار موثر است. می توانید آن را روی پوست تمیز و خشک بمالید. مراقب باشید، ممکن است برای پوست های حساس تحریک کننده باشد.

دستور تهیه مواد ضد تعریق خانگی

Share