۶ نکته برای خرید کتاب مناسب

انجمن‌ها: 

۶ نکته برای خرید کتاب مناسب

اگر کتاب خواندن را به عنوان فعالیتِ روزمره تان انتخاب کرده باشید، حتماً در مرحله ی خرید کتاب مناسب ، سؤال های بسیاری برایتان پیش آمده است:

از کجا کتاب بخرم؟ از چه نویسنده ای؟ کتاب الکترونیکی بخرم یا کتاب چاپی؟ اصلاً چه کتابی برای من مناسب است؟ چطور کتاب مناسبی برای خواندن انتخاب کنم؟

برای آنکه مستقیماً سراغ خرید کتاب مناسبتان بروید، اول باید بدانید که می خواهید چه کتابی بخوانید. چه ژانرهایی موردعلاقه ی شماست و کتاب های چه نویسنده ای را معمولاً می پسندید.

«کتاب مناسب» برای هر خواننده ای ممکن است متفاوت باشد. هر خواننده ای ممکن است روش های متفاوتی برای انتخاب و خرید کتاب داشته باشد. ممکن است کسی رمان های تاریخی دوست داشته باشد و دیگری رمان های داستانی. ممکن است شخصی کتاب های روانشناسی را با علاقه زیادی دنبال کند و دیگری هرگز سراغ این کتاب ها نرود. حتی ممکن است شما کتابی را در سن بیست سالگی شروع کنید و نتوانید آن را ادامه بدهید اما در بیست وپنج سالگی، نتوانید آن را زمین بگذارید.

انتخاب کتاب مناسب، یعنی اینکه کتابی را انتخاب کنید که مناسبِ حال و روزِ الان شماست. مطمئن باشید در همه حال، کتاب مناسب شما وجود دارد. آنچه مهم است، لذت بردن شما از کتابی است که انتخاب می کنید.

پیشنهاد می کنیم این یادداشت های مقابل را پیش از انتخاب و خرید کتاب بخوانید: کتاب خواندن برای لذت بردن و چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟

در ادامه این یادداشت، چند راهکار پیشنهاد می دهیم تا بتوانید کتاب موردعلاقه تان را پیدا کنید.

۱. با دوستانتان مشورت کنید

می توانید از دوستانتان درباره کتاب مناسب پرس وجو کنید. مخصوصاً دوستانی که سلیقه شان مشابه سلیقه شماست. گاهی ممکن است دوستانتان درباره کتاب موردعلاقه شان در شبکه های اجتماعی چیزی بنویسند. در هر صورت، این ها می توانند سرنخ هایی باشند که به کتاب موردعلاقه تان برسید.

۲. به وبلاگ ها و سایت های معرفی کتاب سر بزنید

با گذشتن زمان و حضور پررنگ اینترنت در زندگی روزمره ما، سایت های بسیاری در حوزه کتاب محتوا تولید می کنند. سایت کافه بوک، خوابگرد، یک پزشک و… نمونه ای از این وب سایت ها هستند. نمونه های دیگر را هم می توانید با یک جست وجوی سادهدر اینترنت پیدا کنید.

ما هم در این وبلاگ تلاش می کنیم به بهانه های مختلف، کتاب هایی را معرفی کنیم. به عنوان مثال، در یادداشت «چطور فلسفه کمک می کند که بهتر تصمیم بگیریم»، که در روز جهانی فلسفه منتشر شد، دو کتاب فلسفی را معرفی کردیم. همچنین در یادداشت های دسته «ایرانی بخوانیم» تلاش می کنیم که شما را با نویسنده ها و کتاب های ایرانی آشنا کنیم.

۳. شبکه های اجتماعی کتاب را بگردید

بریده های کتاب و نظرات افراد مختلف درباره کتاب ها، معمولاً به انتخاب مناسب کمک می کنند. گودریدز معروف ترین شبکه اجتماعی کتاب در سطح جهانی است. بخش کتاب گردی اپلیکیشن طاقچه هم کارکرد شبکه های اجتماعی را برای کاربران طاقچه دارد.

۴. بر اساس نویسنده موردعلاقه تان انتخاب کنید

معمولاً وقتی اثری را از نویسنده ای دوست داشته باشیم، به دنبال آثار دیگر او هم خواهیم رفت. می توانیم نام او را جست وجو کنیم و کتاب های دیگر او را هم پیدا کنیم. مثلا اگر کتاب «تعقیب گوسفند وحشی» را دوست داشتید، سراغ بقیه ی آثار موراکامی نیز بروید.

۵. کتاب را از انتشارات موردعلاقه تان انتخاب کنید

هر ناشری، برای انتخاب آثاری که منتشر می کند، گروه تحریریه ای دارد. این گروه، قواعدی را برای منتشرکردن کتاب ها درنظر می گیرند که هر کتاب، پیش از منتشرشدن، براساسِ آن قواعد بررسی می شوند. اگر کتاب، با قوانین آن انتشارات سازگار بود، ناشران تصمیم می گیرند که آن را منتشر کنند.

بنابراین اگر کتابی را از انتشارات به خصوصی خواندید و آن را پسندیدید، احتمال می رود که کتاب های دیگر این انتشارات را هم دوست داشته باشید. چون براساس همان قوانین چاپ می شوند.

۶. قبل از خرید کتاب پشت جلد  و متن را بخوانید

معمولاً در صفحات ابتدایی کتاب ها و یا پشت جلد آن ها توضیحاتی درباره آن نوشته شده است که با خواندن آن ها فضای کتاب دستتان می آید. علاوه بر این همیشه چند  کتاب را ورقی بزنید و نگاهی به متن کتاب بیندازید تا بی واسطه زبان و نگارش نویسنده را ببینید. آیا لحن و ادبیاتش را دوست دارید؟ آیا روان و خوش خوان نوشته است؟ اگر کتاب الکترونیکی می خوانید، حتما قسمت توضیحات را بخوانید. در کتاب الکترونیکی چند صفحه اول را هم به صورت رایگان می توانید دانلود کنید و بخوانید تا با لحن و زبان نویسنده بیشتر آشنا شوید.

نکاتی که گفتیم، تعدادی راهکار برای انتخاب کتاب مناسب بود. شما می توانید برای انتخاب کتاب مناسب، تعدادی از این نکات را با هم امتحان کنید تا به مرور زمان، سلیقه خودتان دستتان بیاید. تمامِ این راهکارها، می تواند سرنخ هایی باشند که دنبال کردنِ آن ها، شما را به کتابی مطابق با سلیقه خودتان برساند. به قول بتی روزنبرگ، «هرگز برای سلیقه کتابتان شرمنده نباشید!»[1]

۶ نکته برای خرید کتاب مناسب

منبع : طاقچه
----------------------------
پی نوشت:
۱. بتی روزنبرگ، نویسنده آمریکایی و پژوهشگر حوزه ادبیات است و کتابی درباره انواع ژانرهای ادبیات منتشر کرده است. این جمله، نقل قولی از همان کتاب اوست.

Share