علل و درمان روان پریشی در کودکان

تعداد کلمات 1908 / زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
علل و درمان روان پریشی در کودکان
سایکوپاتی یا روان پریشی در کودکان یک اختلال عصبی روانپزشکی است که باعث مشکلات رفتاری و اختلالات عاطفی می شود. ژنتیک، فرزند پروری ضعیف و تجربیات منفی اولیه زندگی عواملی هستند که می توانند باعث ایجاد ویژگی های روان پریشی در کودکان شوند.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

سایکوپاتی یا روان پریشی در کودکان یک اختلال عصبی روانپزشکی است که باعث مشکلات رفتاری و اختلالات عاطفی می شود. ژنتیک، فرزند پروری ضعیف و تجربیات منفی اولیه زندگی عواملی هستند که می توانند باعث ایجاد ویژگی های روان پریشی در کودکان شوند.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

مراقب رفتار کودک خود باشید تا علائم هشدار دهنده اولیه روان پریشی را تشخیص دهید. سایکوپاتی یک اختلال عصبی روانپزشکی است که نوعی اختلال شخصیت ضد اجتماعی (ASPD) در نظر گرفته می شود. کودکان روان پریش تمایل دارند در موقعیت های خاص رفتارهای مکرر، بی تفاوتی و عدم آگاهی اجتماعی از خود نشان دهند. روان پریشی با کمبود روابط عاطفی، مهارت های اجتماعی ضعیف و فقدان همدلی اتفاق می افتد که منجر به شخصیت ضد اجتماعی و تمایل به رفتار مجرمانه می شود.

علل روان پریشی در کودکان

مفهوم روان پریشی در کودکان بعد از دهه 1990 توسط محققان مطرح شد تا قبل از این روان پریشی منحصر به بزرگسالان بود.

1- ویژگی های (Grandiose-manipulative) که خودشیفتگی نیز نامیده می شود، شامل خود بزرگ بینی، احساس برتری، اشتیاق به خیال پردازی در مورد موفقیت و قدرت، و اصرار برای جذب افراد و دستکاری آنها است.

2- ویژگی های (daring-impulsive )که شامل هیجان طلبی و رفتار مخاطره آمیز است. مطالعات نشان می دهد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی می تواند منجر به شخصیت روانپریش در کودکان شود.

3- عدم عاطفه (callous-unemotional) در کودکان روان پریش: نوعی رفتار مداوم است که در آن کودک بی توجهی، عدم همدلی و عدم پشیمانی نشان می دهد.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

عوامل محیطی رایج روانپریشی در کودکان

1- فرزند پروری: مطالعات ارتباط قوی بین نوع فرزند پروری و ایجاد روان پریشی در دوران کودکی را نشان داده اند. هر دو انتهای طیف والدین خشن، سرد و والدین حمایتی می توانند باعث ایجاد ویژگی های GM یا خودشیفتگی در کودک شوند. با این حال، ارتباط قوی تری بین والدین منفی و رشد رفتار ضد اجتماعی کودک مشاهده می شود.

2- تجربیات اولیه زندگی: چند مطالعه ارتباطی بین تجربیات نامطلوب اولیه زندگی و ویژگی های روان پریشی در کودکان ایجاد کرده اند. به عنوان مثال، کودکی که آزار جسمی یا جنسی را تجربه کرده است یا قربانی غفلت عاطفی شده است، می تواند بی احساس و بی عاطفه شود.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

8 نشانه روان پریشی در کودکان

کودکانی که دارای ویژگی های روان پریشی هستند معمولا نشانه هایی دارند این نشانه ها عبارتند از:

1- عدم همدلی: کودکان دارای ویژگی های روان پریشی تمایل به عدم همدلی دارند و اغلب نسبت به ناراحتی و درد دیگران حساسیت نشان نمی دهند.
2- پرخاشگری: برخی از کودکان نسبت به خشم ناشی از آنها حساسیت مفرط نشان می دهند.
3- عصبانیت شدید: برخی از کودکان به شدت پرخاشگر هستند و مکرراً عصبانی می شوند.
4- دروغگویی مزمن: عدم صداقت و دروغگویی مزمن از نشانه های روان پریشی در کودکان است.
5- بی تفاوتی نسبت به مجازات: کودکان با تمایلات روان پریشی ممکن است نسبت به تنبیه ها بی تفاوتی نشان دهند.
6- ظاهرا جذاب: کودکانی که دارای ویژگی های روانپریشی هستند می توانند بطور سطحی جذاب باشند.
7- حیوان آزاری: ظلم به حیوانات اغلب تظاهر اولیه اختلال سلوک و رفتار ضد اجتماعی در کودک است که با فقدان همدلی و بی تفاوتی مشخص می شود.
8- رفتار مجرمانه: کودکان دارای صفات روان پریشی تمایل دارند رفتارهای جنایتکارانه یا ضد اجتماعی از خود نشان دهند.
جاشوا وب ، روانشناس و مشاور، می گوید: "افراد مبتلا به روان پریشی معمولاً در تنظیم احساسات و کنترل رفتار خود مشکل دارند. آنها اغلب نمی توانند عواقب اعمال خود را تشخیص دهند که منجر به تصمیم گیری بی پروا یا تکانشی می شود. علاوه بر این، آنها ممکن است فاقد همدلی باشند و ایجاد ارتباط معنادار با مردم را چالش برانگیز بدانند.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

آیا کودکی می تواند با روان پریشی متولد شود؟

خیر، کودکان با روان پریشی به دنیا نمی آیند. با این حال، برخی ممکن است به دلیل وراثت ژنتیکی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن باشند .

روان پریشی در کودکان از چه سنی شروع می شود؟

روان پریشی یک اختلال طیفی است که می تواند در هر کودک بطور متفاوتی بروز کند. برخی از کودکان ممکن است در اوایل سه سالگی علائم را نشان دهند، در حالی که برخی از آنها تا زمانی که بزرگتر شوند هیچ علامت قابل توجهی از خود نشان نمی دهند. ویژگی های روان پریشی اولیه و ثانویه معمولاً در دوران نوجوانی ظاهر می شوند. با این حال، روان پریشی نوجوانان معمولاً در کودکان زیر 12 سال دیده می شود که رفتارهای تکانشی و مخالف از خود نشان می دهند. درک این نکته ضروری است که این ویژگی ها لزوماً نشان دهنده یک اختلال روانی نیستند، زیرا بسیاری از افراد با تمایلات روانی به یک بیماری روانی قابل تشخیص مبتلا نمی شوند .

علل و درمان روان پریشی در کودکان

تشخیص روان پریشی در کودکان

ابزارهای تشخیصی برای روان پریشی در کودکان محدود است و ارزیابی های گزارشی مانند پرسشنامه ویژگی های روان پریشی جوانان (YPI) بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون YPI اساساً یک پرسشنامه است که به ارزیابی علائم در کودکان و نوجوانان مشکوک به داشتن صفات روان پریشی کمک می کند. این پرسشنامه علائم را در ده مقیاس ارزیابی می کند که در سه مؤلفه شخصیت روانی، یعنی بین فردی، عاطفی و رفتاری ترکیب شده اند .

علائم ارزیابی شده شامل موارد زیر می باشد:

عدم صداقت
دروغگویی
بزرگنمایی
بی احساسی
عذاب وجدان
تکانشگری
ماجراجویی
بی مسئولیتی

چه زمانی برای روان پریشی کودک با پزشک یا مشاور مشورت کنیم؟ اگر متوجه شدید که فرزندتان چیزی را پنهان یا دروغ می گوید، لزوماً به این معنا نیست که او دارای ویژگی های روان پریشی است. با این حال، اگر متوجه شدید که فرزندتان مکرراً عدم همدلی و پشیمانی نشان می دهد، رفتار بی رحمانه ای که از او انتظار نمی رود، قلدری به دیگران یا رفتار ظالمانه با حیوانات نشان می دهد، توصیه می شود با پزشک اطفال خود صحبت کنید.همچنین اگر شکایتی از مدرسه یا والدین سایر کودکان دریافت کردید،حتما آن را یادداشت کنید.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

درمان روان پریشی در کودکان

مطالعات نشان داده اند که روان پریشی با افزایش سن افزایش می یابد، بنابراین، درمان سریع در دوران کودکی امری ضروریست. درمان روان پریشی در کودکان چندوجهی و پیچیده است. پیش از این تصور می شد که روان پریشی غیرقابل درمان است. با این حال، پیشرفت های اخیر در این زمینه وجود دارد. کودکانی که دارای ویژگی های روان پریشی هستند، به تنبیه ها (به دلیل ویژگی های بی عاطفه بودنشان) به خوبی پاسخ نمی دهند.یکی از مؤثرترین روشها استفاده از پاداش در زمانی است که رفتار خوبی از خود نشان می دهند.از آنجایی که اخلاق و همدلی در کودکان مبتلا به روان پریشی رعایت نمی شود، پاداش دادن به آنها به ایجاد همدلی شناختی آنها کمک می کند (دانستن اینکه طرف مقابل چه احساس یا فکری می کند).در کودکانی که ویژگی های روان پریشی شان ناشی از زندگی در یک محیط ناامن یا خانواده ای ناراضی است، انتقال آنها به محیطی امن و دوست داشتنی تر می تواند به رفع تمایلات روان پریشی آنها کمک کند.

سایر گزینه های درمانی برای روانپریشی در کودکان عبارتند از:

1- درمان های شخصی و متمرکز: درمان شناختی رفتاری (CBT)، نیاز به ریسک (RNR)، درمان مبتنی بر طرحواره (SFT)، روان درمانی متمرکز بر انتقال (TFP) چند نمونه هستند.
2- داروها: داروها معمولاً برای بیمارانی تجویز می شوند که به هیچ شکل دیگری از درمان ذکر شده در بالا پاسخ نمی دهند. اگرچه داروها روان درمانی را درمان نمی کنند، اما ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.

برخی از داروهای رایج مورد استفاده در این شرایط عبارتند از:

محرک های روانی مانند متیل فنیدیت و دکستروآمفتامین.
داروهای ضد روان پریشی مانند ریسپریدون.
تثبیت کننده های خلق و خو مانند لیتیوم و دیوالپروات.

درمان روان پریشی در کودکان همچنین شامل درمان های متمرکز بر خانواده است که به کودکان آسیب دیده کمک می کند تا مهارت های مدیریت هیجانی و رفتاری را توسعه دهند. این درمان ها همچنین به والدین کمک می کند تا مهارت هایی را برای مدیریت رفتار چالش برانگیز فرزندشان بیاموزند.

چگونه با کودکانی که نشانه های روان پریشی دارند رفتار کنیم؟ برخورد با کودکی که روان پریشی نشان می دهد ممکن است چالش برانگیز باشد و به تعادل خوبی از درایت، عشق و درمان نیاز دارد. در حالی که والدین به مداخله حرفه ای نیاز دارند، همچنین آنها نقش مهمی در مدیریت این بیماری دارند.

درواقع شما به عنوان والد کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

روی رابطه خود با کودک کار کنید.
عزت نفس کودک را تقویت کنید .
اگر خانواده صمیمی نیست، روی روابط درون خانواده کار کنید تا محیط را برای کودک مثبت و ایمن کنید.
به کودک اجازه دهید روی نقاط قوت خود کار کند.
از دست پایین گرفتن کودک، شرمساری و سرزنش او در حضور دیگران خودداری کنید.
روی مثبت بودن تمرکز کنید و آنها را تشویق کنید.
تنبیهات سخت نگیرید .
اعتماد کودک را جلب کنید.
احساسات مثبت را تقویت کنید و به آنها این احساس را بدهید که شما همراه آنها هستید.

برخی از عبارات آسیب رسان روانی که نباید به کودک بگویم چیست؟ سخنان آزاردهنده والدین می تواند تأثیری مادام العمر بر فرزندان داشته باشد. از این رو، باید کلمات خود را با دقت انتخاب کنید.

برخی از عبارات آسیب رسان روان شناختی که نباید به فرزندتان بگویید در زیر فهرست شده اند:

شما بچه بدی هستید (برچسب زدن منفی).
ای کاش هرگز به دنیا نمی آمدی.
نمی خوام باهات حرف بزنم .
خواهر یا برادر بزرگتر از شما باهوش تر است (مقایسه کردن).
شما مانند یک کودک لوس رفتار می کنید (احساس شرمندگی).
مثل یک بچه رفتار نکنید (شرم آور).

آیا کودکان مبتلا به روان پریشی دوستانی دارند؟ کودکان روان پریش می توانند دوستانی داشته باشند، اما حفظ روابط معنادار و پایدار اغلب دشوار است. این به این دلیل است که کودکان مبتلا به روان پریشی فاقد همدلی هستند و برقراری ارتباط با دیگران در سطح عاطفی را برای آنها دشوار می کند. علاوه بر این، تمایل آنها برای دستکاری و سوء استفاده از افراد می تواند منجر به بی اعتمادی در بین دوستان بالقوه شود.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

درمانی جدید و امیدوار کننده برای کودکان مبتلا به روان پریشی

1- پاداش در غالب دادن یک جایزه مثل اسباب بازی یا یک شب شام پیتزا می تواند باشد تا کودکان درک کنند که اگر قوانین را رعایت کنند زندگی بهتری دارند.
2- طبق تحقیقات کودکانی که با این روش درمان می شوند دو برابر کمتر در معرض خشونت پس از درمان قرار می گیرند.
3- هدف از القای اخلاق شناختی و همدلی در کودکان اسیب دیده این است که بعدا به صورت رفتار های بهتر ظاهر شود.
4- به کودک خود از سن کم تمرینات تنفس را آموزش دهیم و برای آرامش ذهن و جسم او می توانیم یوگا را امتحان کنیم.
5- درمان ترکیبی از مشاوره، مجازات محدود و پاداش برای تشویق کودک.
6- تمرکز بیشتر به پاداش ها نه مجازات ها.

علل و درمان روان پریشی در کودکان

سخن آخر :

سایکوپاتی یا روان پریشی در کودکان یک اختلال عصبی روانپزشکی است که باعث مشکلات رفتاری و اختلالات عاطفی می شود. ژنتیک، فرزندپروری ضعیف و تجربیات منفی اولیه زندگی عواملی هستند که می توانند باعث ایجاد ویژگی های روان پریشی در کودکان شوند. شناسایی زودهنگام علائم و شروع سریع درمان برای مدیریت اختلال و کمک به زندگی کودک ضروری است. تقویت اعتماد به نفس کودک، تشویق کودک به کار بر روی نقاط قوت خود و تقویت احساسات مثبت راه های ساده ای برای مقابله با کودکی است که رفتار سایکوپاتی دارد.

منبع : www.momjunction.com

پدیدآورنده: 
Share