آداب شب بیست و یکم رمضان

انجمن‌ها: 

آداب شب بیست و یکم رمضان (اقبال الاعمال)

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب الخامس و العشرون فيما نذكره من زيادات و دعوات في الليلة الحادي و العشرين منه و في يومها

جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب بیست و پنجم اعمال و دعاهای وارد شده در روایات در شب و روز بیست و یکم ماه:

فمن الزيادات في فضل ليلة إحدى و عشرين على ليلة تسع عشرة اعلم أن الليلة الحادية و العشرين من شهر الصيام ورد فيها أحاديث أنها أرجح من ليلة تسع عشرة منه و أقرب إلى بلوغ المرام فمن ذلك‏

درباره‌ ى شب بيست و يكم ماه رمضان احاديثى مبنى بر ترجيح آن بر شب نوزدهم و اين‌ كه براى رسيدن به مقصود نزديک تر از شب نوزدهم است، وارد شده است

مَا رَوَيْنَاهُ بِإِسْنَادِنَا إِلَى زُرَارَةَ عَنْ حُمْرَانَ قَالَ‏

از جمله «حمران» مى‌گويد:

سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ لَيْلَةِ الْقَدْرِ قَالَ هِيَ فِي إِحْدَى وَ عِشْرِينَ [وَ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِينَ‏].

از امام صادق عليه السّلام درباره‌ ى شب قدر پرسيدم. فرمود: «شب قدر در شب بيست و يكم و بيست و سوّم است.»

وَ مِنْ ذَلِكَ: بِإِسْنَادِنَا أَيْضاً إِلَى عَبْدِ الْوَاحِدِ بْنِ الْمُخْتَارِ الْأَنْصَارِيِّ قَالَ‏

نيز در حديث ديگر «عبد الواحد بن مختار انصارى» مى‌گويد:

قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع أَخْبِرْنِي عَنْ لَيْلَةِ الْقَدْرِ قَالَ الْتَمِسْهَا فِي لَيْلَةِ إِحْدَى وَ عِشْرِينَ وَ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِينَ فَقُلْتُ أَفْرِدْهَا لِي فَقَالَ وَ مَا عَلَيْكَ أَنْ تَجْتَهِدَ فِي لَيْلَتَيْنِ‏

«به امام باقر عليه السّلام عرض كردم:«درباره‌ى شب قدر به من خبر ده.» فرمود: «آن را در شب بيست و يكم و بيست و سوّم بجوى.» عرض كردم: «يكى را مشخصا بيان فرماييد.» فرمود: «چه اشكالى دارد كه دو شب در انجام عبادت بكوشى؟ !»

آداب شب بیست و یکم رمضان

آداب شب بیست و یکم رمضان (مفاتیح الجنان)

اعمال مخصوصه ماه رمضان: شب بیست و یکم که دومین شب از شب های قدر است و این شب فضیلتش زیادتر از شب نوزدهم است و باید اعمال آن شب را از غسل و احیاء و زیارت و نماز هفت قُل هُوَالله و قرآن بر سر گرفتن و صد رکعت نماز و دعاى جوشن کبیر و غیرها در این شب به عمل آورد و در روایات تاکید شده در غسل و احیاء و جدّ و جهد در عبادت در این شب و شب بیست و سوم و آنکه شب قدر یکى از این دو شب است و در چند روایت است که از معصوم سؤال کردند که معیّن فرمایید که شب قدر کدامیک از این دو شب است تعیین نکردند بلکه فرمودند: «ما اَیْسَرَ لَیْلَتَیْنِ فیما تَطْلُبُ» یا آنکه فرمودند: «ما عَلیْکَ اَنْ تَفعَلَ خیرا فى لَیلَتَیْنِ و نَحْوُ ذلِکَ وَقالَ شَیْخُنَا الصَّدُوق فیما اَمْلى عَلَى الْمَشایِخِ فى مَجْلِسٍ واحِدٍ مِنْ مَذْهَبِ الاْمامِیَّهِ وَ مَنْ اَحْیى هاتَیْنِ اللَّیْلَتَیْنِ بِمُذاکَرَهِ الْعِلْمِ فَهُوَ اَفْضَلُ»

آداب شب بیست و یکم رمضان

آداب شب بیست و یکم رمضان (زاد المعاد)

اعمال ماه رمضان؛ اعمالی که اختصاص به یک شب از شب های قدر دارد: شب بيست و يكم فضيلتش زياد از شب نوزدهم است و غسل و اعمال سابق همه را بايد به عمل آورد.

آداب شب بیست و یکم رمضان

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

ویژه نامه ضیافت الله (ماه مبارک رمضان)

ویژه نامه احکام روزه و روزه داری

مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)

دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه نشانی از آسمان ویژه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه چندرسانه ای ماه ترین ماه (ویژه ماه مبارک رمضان)

Share