چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟

انجمن‌ها: 

چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟

شاید به نظرتان بیاید وقتی از «لذت بردن» صحبت می کنیم، نباید حرفی از راهکار و تکنیک به میان بیاید. شاید بگویید نمی توان برای لذت بردن از یک فعالیت، راهکاری پیشنهاد کرد. شاید بگویید آدم ها یا کتاب خواندن را دوست دارند، یا از آن لذتی نمی برند و نمی توان به اجبار شخصی را وادار به کتاب خواندن کرد. این متن هم قرار نیست شما را به کتاب خواندن علاقه مند کند یا وادارتان کند که کتاب بخوانید.

در این متن، قرار است بگوییم اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید بخشی از اوقاتِ فراغتتان را به کتاب خواندن اختصاص دهید، چه راهکارهایی را می توانید به کار بگیرید. در یادداشت های قبلی، از فواید «کتاب خواندن برای لذت بردن» گفتیم. در ادامه، چهار گامِ اولیه پیشنهاد می دهیم که بتوانید بهتر و با لذتِ بیشتری کتاب بخوانید.

چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟

گامِ اول، پیدا کردن کتاب مناسب

این مرحله، شاید سخت ترین مرحله به حساب بیاید. راه های بسیاری وجود دارد که بتوانید کتابِ مناسبِ خودتان را انتخاب کنید. معمولاً جلدِ کتاب ها بیشترین تأثیر را روی تصور شما از کتاب می گذارد. ممکن است به پیشنهادِ دوستانتان با کتابی آشنا شوید. شاید بتوانید از کتاب های نویسنده ی محبوبتان کتابی را انتخاب کنید. می توانید فیلمِ یک کتاب را ببینید و اگر برایتان جالب بود، کتابش را هم تهیه کنید.

ممکن است در یکی از شبکه های اجتماعی نامِ آن را بشنوید و به آن علاقه مند شوید. ممکن است معلم یا استادتان آن را به شما پیشنهاد دهد. شاید بتوانید نقدی از کتابی پیدا کنید و برایتان هیجان انگیز شود. می توانید جایزه های ادبی را دنبال کنید و برگزیدگان را انتخاب کنید. ممکن است موضوعی ذهن شما را درگیر کرده باشد و براساس آن به دنبال کتابی بگردید. سایت های بسیاری هم وجود دارد که بتوانید از طریقِ آن ها با کتاب های مختلف آشنا شوید، نظر خوانندگانِ این کتاب ها را بخوانید و کتابِ مناسبی را انتخاب کنید.

هر کدام از این روش ها، می تواند روشِ مناسبی برای انتخاب یک کتاب باشد. مهم تر از همه، این است که باید با ذهنی باز و بدون پیش فرض سراغ کتاب ها بروید. حتی کتاب هایی که در گذشته دوست نداشتید. مطمئن باشید که کتاب های موردعلاقه تان، خودشان را به شما نشان خواهند داد.

گامِ دوم، خرید یا دانلود کتاب

حداقل پنج کتاب را برای خواندن انتخاب کنید. در گام های بعدی متوجه خواهید شد که این کار چه فایده ای دارد. می توانید به کتاب فروشی های الکترونیک مانند طاقچه هم سر بزنید. مزیتِ این نوع از کتاب فروشی ها، این است که معمولاً کتاب ها را در دسته های مختلفی و براساس ژانر و موضوع طبقه بندی کرده اند تا اگر موضوع خاصی را در نظر دارید، بتوانید راحت تر کتابِ موردنظر خودتان را پیدا کنید. علاوه بر آن، در سایتِ طاقچه، این امکان را دارید که اگر توضیحات کتابی را خواندید و به آن علاقه مند شدید،  در بخش «مطالعه نمونه» چند صفحه ی اول کتاب را هم رایگان بخوانید.

گامِ سوم، آماده شدن برای خواندن کتاب

یکی از پنج کتابِ منتخبتان را انتخاب کنید و شروع کنید به خواندن. فکرهای مزاحم را از خود دور کنید. توصیه می شود اگر گرسنه اید، غذایی بخورید و بعد کتاب را شروع کنید. اگر دوست دارید، چای یا قهوه ای آماده کنید. مکانِ مناسبی، داخلِ خانه یا خارج از آن پیدا کنید. دمای مناسبِ خود را فراهم کنید؛ مثلاً اگر سردتان است، پتوی نازکی بیاورید. کتاب خواندن را مانند یک مراسم به جا بیاورید.

گامِ چهارم، شروع خواندن

کتاب را شروع کنید! اگر از خواندن کتابتان لذت می برید، به خواندن ادامه دهید و بعد از تمام کردن کتاب، مراحلِ یک تا چهار را دوباره تکرار کنید.اگر درباره ی کتاب مطمئن نیستید، تلاش کنید که بهترین زمان را برای کنار گذاشتن آن انتخاب کنید. این اتفاق می تواند بعد از ده صفحه یا حتی بعد از صد صفحه بیفتد. بعضی از کتاب ها را باید بسیار بخوانید تا به جایی برسند که بتواند شما را به دنبال خودشان بکِشانند. اگر بعد از خواندنِ تعدادی از صفحاتِ کتاب از آن لذت نبردید، آن را کنار بگذارید و به سراغ کتابِ بعدی (از پنج کتابِ منتخبتان) بروید. نگران نباشید، کتاب ها از کنار گذاشته شدن غمگین نمی شوند. شاید چند سالِ بعد، دوباره به آن ها برخورد کردید و اتفاقاً لذت هم بردید.

مدارسِ بسیاری در سراسرِ دنیا هستند که بخشی از زمانِ درسیِ خود را صرف این موضوع می کنند. آن ها تلاش می کنند که بخشی از زمان و مکانِ مدرسه شان را به کتاب ها و نشان دادنِ لذتِ کتاب خواندن اختصاص می دهند. علاوه بر آن، فضایی هم وجود دارد که کودکان تجربه های لذت بردنشان از کتاب خواندن را با همدیگر در میان بگذارند. شما هم می توانید در بخشِ «نظر شما چیست؟» تجربه هایتان را با ما در میان بگذارید.

 

منبع : طاقچه

Share