آیا نسخه جدید Call of Duty ضد ایرانی است؟

آسیب شناسی نسخه جدید Call of Duty؛
Call of Duty: Modern Warfare2
اخیراً سروصداهایی از نسخه Call of Duty: Modern Warfare2 در فضای مجازی شنیده می‌ شود و گویا آنهایی که این نسخه را پیش خریده کرده‌ اند، مدعی‌ هستند این بازی ضد ایرانی بوده و ترور ناجوانمرادنه ی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در آن شبیه سازی شده است.

آیا نسخه جدید Call of Duty ضد ایرانی است؟

 چند روزیست در فضای مجازی ادعا میشود نسخه Call of Duty: Modern Warfare2 یک بازی ضد ایرانی است چون در بخشی از این بازی ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شبیه سازی شده است.

آیا نسخه جدید Call of Duty ضد ایرانی است؟

به گزارش ضیاءالصالحین به نقل از مهر، کال آو دیوتی یا ندای وظیفه (به انگلیسی: Call of Duty) مجموعه ای از بازیهای ویدیویی در گونه ی تیراندازی اول شخص است که توسط کمپانی اکتیویژن منتشر شده است. این کمپانی ابتدا در سال ۲۰۰۳ بر روی بازیهایی که داستانشان در جنگ جهانی دوم جریان داشتند متمرکز بود. این مجموعه با گذشت زمان، بازیهایی را در رویدادهای اواسط جنگ سرد، دنیاهای آینده، و فضای خارج از کشور ترسیم شده اند را تولید کرده است. این بازی ها در ابتدا توسط استودیو اینفینیتی وارد و سپس توسط استودیو تری آرک و استودیو اسلج همر گیمز توسعه داده شده اند.

اخیراً سروصداهایی از نسخه Call of Duty: Modern Warfare2 در فضای مجازی شنیده می‌ شود و گویا آنهایی که این نسخه را پیش خریده کرده‌ اند، مدعی‌ هستند این بازی ضد ایرانی بوده و ترور ناجوانمرادنه ی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در آن شبیه سازی شده است.

کمپین داستانی بازی Call of Duty Modern Warfare 2 برای افرادی که بازی را پیش خرید کرده اند، در دسترس است. سازندگان بازی در هنگام معرفی به فضای واقعی داستان اشاره کردند. درگیری داستانی Call Of Duty Modern Warfare 2 بر سر موشکهای ربوده شده از ایران ادامه دارد و در لحظات ابتدایی شاهد اتفاقی متفاوت هستیم که کمتر در این مجموعه به آن پرداخته شده است. یک ژنرال ایرانی با نام ساختگی «ژنرال قربانی» توسط نیروهای آمریکایی کشته شد. این موضوع با واکنش گیمرها مواجه شد.

داستان این نسخه از بازی به موضوعات مختلفی می پردازد و با وجود اینکه بخشی از بازی در خلیج مکزیک روایت میشود، علاوه بر روسیه که دشمن همیشگی این سری بازیها به حساب می آید، ایران نیز پای خود را به روی آن باز کرده است. در دقایق ابتدایی، شاهد انجام معامله تسلیحات و تجهیزات بین روسیه و ایران هستیم و Ghost که یکی از شخصیتهای شناخته شده کال آف دیوتی است، دستور شلیک موشک و کشتن افراد در صحنه را می یابد.

همچنین این بازیکن است که کنترل موشک را به دست میگیرد و آن را پرتاب میکند و بعداً متوجه میشویم که ایران موشکهای بالستیک آمریکا را دزدیده است و فردی به نام «حسن» مسئول سرقت آن موشکها است. بخشی از پیرنگ در مورد یافتن شخصیت حسن است که مدام تلاش میکند تا او را در مراحل مختلف پیدا کند. وجود یک ژنرال ایرانی در بازی Call of Duty Modern Warfare 2 تعجب همگان را برانگیخت و بسیاری آن را با صحنه ای مشابه مقایسه کردند. البته در زیر میبینیم که نام سپاه قدس نیز در بازی آمده است و داستان کاملاً تخیلی نیست. حسن زیانی که در بازی فرمانده سپاه قدس است میخواهد انتقام قتل را بگیرد.

آیا نسخه جدید Call of Duty ضد ایرانی است؟

سری بازیهای Call of Duty و Battlefield در سالهای اخیر مورد توجه ایران قرار گرفته اند و بارها شاهد حضور شخصیتهای ایرانی بوده ایم. Battlefield 3 نیز همان روند Modern Warfare 2 را دنبال کرد و داستان آن تلاشی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای بود. ویدیوی کشته شدن یک ژنرال ایرانی در بازی Call of Duty Modern Warafar 2 چندین بار در شبکه های اجتماعی پخش شد و افراد مختلفی درباره ی آن اظهار نظر کردند. بعضیها میگویند این صحنه تلاشی برای نمایش ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است.

پیش بینی شده Call of Duty Modern Warfare 2 به طور رسمی ۶ آبان ۱۴۰۱ برای پلتفرمهای pc/ایکس باکس وان/پلی استیشن 4/xbox series x|s و ps5 منتشر شود و بازیکنان میتوانند حالت های چند نفره را تجربه کنند. دموی بازی مورد استقبال میلیون ها نفر قرار گرفت و حالتهای مختلف آن از جمله حالت سوم شخص مورد تحسین قرار گرفت.

همچنین براساس ادعای برخی از گیمرها مرحله اول بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 نشان می دهد که بازیکنان باید یک سردار ایرانی را با استفاده از سلاح تک تیر انداز بکشند. پیش تر نیز در تریلرهای این بازی، مشخص شده بود که “ایران” در داستان کالاف دیوتی مدرن وارفار ۲ دارای اهمیت بالایی است. در حال حاضر بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 به صورت رسمی عرضه نشده است اما افرادی که آن را پیش خرید کرده اند میتوانند امروز این عنوان را تجربه کنند.

این افراد با انتشار ویدیوها و تصاویر مختلف خبر از وجود مرحله ی ترور یک سردار ایرانی مانند سردار شهید سلیمانی در بازی را دادند. البته مشخص نشده است که این فرد کیست اما احتمالاً مربوط به سردار سلیمانی میشود.

نباید فراموش کرد که شرکت ها حق استفاده مستقیم از نام شخصیتهای مشهور را بدون اجازه ی آنها ندارند. پس میتوان گفت که اگر اکتیویژن در بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 به سردار سلیمانی اشاره داشته باشد، نام او را چیز دیگری می گذارد و نباید انتظار آن را داشته باشید که نام شهید سلیمانی به صورت مستقیم بیان شود. در هر صورت، این اولین بار نیست که در بازیهای ویدیویی شاهد حمله های رویایی به ایران هستیم. قبلاً نیز در بازی بتلفیلد ۳ از این دست رویاها دیده شده بود.

عنوان کالاف دیوتی مدرن وارفار ۲ مانند دیگر سری های Call of Duty، شامل این میشود که گیمر در نقش یک سرباز آمریکایی قرار میگیرد و برای نجات جهان به جنگ با ایران و روسیه میرود.

البته هنوز برای دادن جواب این سوال زود است و حداقل باید تا زمانی رسمی انتشار این بازی صبر کنیم، اما طبق گزارشات متعددی که تاکنون از بازی منتشر شده و اکثراً هم درست از آب درآمده اند، روایت کلی Call of Duty: Modern Warfare 2 قرار است حول کارتل مواد مخدر آمریکای جنوبی بچرخد. حتی رسماً میدانیم که یکی از شخصیتهای اصلی بازی، سربازی از نیروهای ویژه ی مکزیک به نام آلخاندرو وارگاس است.

بدین ترتیب، باید تا معرفی کامل بازی منتظر بمانیم. پیش از این، نسخه Black Ops Cold War هم اگرچه هیچوقت در داستانش وارد ایران نشد، اما شروع اتفاقاتش با تعقیب 2 نفر ایرانی به نامهای «آرش کدیور» و «قاسم جوادی» توسط مأموران سازمان سیا (CIA) کلید می خورد.

آیا نسخه جدید Call of Duty ضد ایرانی است؟

Share

دیدگاه‌ها

بسیار موشکافانه و دقیق بود