دهکده جهانی در مسیر تکامل و تمدن نوین اسلامی

نویسنده: سیدحسن موسوی
دهکده جهانی در مسیر تکامل و تمدن نوین اسلامی , موسوی
اما تمدن اصیلی که تکیه گاه ما باشد، چه میگوید؟! مگر غیر از این است که در بین آنچه «خواهد آمد»ها، ما نیز چشم به راه هستیم و منتظر آمدنی که غرب و تمدن غرب از آن واهمه دارند؟!

دهکده جهانی در مسیر تکامل و تمدن نوین اسلامی

دهکده جهانی در مسیر تکامل و تمدن نوین اسلامی ، در حقیقت چشم اندازی است به آینده ی این کره خاکی در مسیر تکامل. و آنچه موضوع بحث ماست سخن از هراسی ناسنجیده و پیرو آن اقدامی ناپخته است و دهکده ای که به سمت تمدن نوین اسلامی در حال حرکت است...

⮜ هراس ناسنجیده گاهی اقدام ناپخته را در پی دارد...

شهید آوینی رحمه الله در مقاله ای با عنوان «انفجار اطلاعات»[1] از حصارهایی حرف میزند که عاقبت فرو خواهند ریخت و از مسلمانانی که در زمانه بارش اطلاعات از آسمان هستند؛ دعوت میکنند که گرفتار حصارها نشوید (و یا به عبارت دقیق ایشان، دزدان از آسمان فرو می آیند) و نیز به نقل از نیچه می گوید که: «خانه هایتان را در دامنه های کوه آتشفشان بنا کنید» یعنی از پیشرفت و علم و تکنولوژی جدید نترسید و قبل از اینکه مخالفین شما و دین تان با آن ابزارها سوار بر جامعه شوند، شما به استقبالش بروید و بدانید که «حصارهای اطلاعاتی قابل اعتماد نیستند.» و مثل خانه عنکبوت سست هستند[2] و عاقبت فرو خواهند ریخت و مثال انقلاب اسلامی خودمان را میزند که ماها برای دهکده جهانی «شهروندِ مطیع» تلقی نمی شویم اسمش را غرب هرچه می خواهد بگذارد، باکی نیست؛ مهم این برانگیختگی هاست که علیرغم هزینه های هنگفت دشمنان اسلام، توانست در داخل مرزهای «سپهر اطلاعاتی» غرب، روی داده و در یک جزیره ثبات پیدا کرده و پیروز هم بشود.

لذا هر آنچه لازم است بیاید، بالاخره می آید و این حصار گاهی پیله ای است که ما تنها به دور خودمان می کشیم، ولی بدون آنکه بیاندیشیم آیا این پیله، پیله مرگ است و یا فرصتی برای پروانه شدن. (این بحث نیاز به گفتگوی بیشتر دارد که منظورم از پیله مرگ و یا فرصت پروانه شدن چیست و چگونه تعبیر می شود... حیات با آگاهی و یا عدم آگاهی؛ مسئله این است. لذا لحظه ی مرگ ما زمانی است که اندیشه نورزیم و دچار روزمرگی ها شویم و این روزمرگی تنها در زندگی عادی ما رخ نمی دهد، بلکه گاهی در تحصیل علم اعم از حوزه و دانشگاه و اعم از مادی و معنوی، گاهی کارهای فرهنگی و جهادی، حتی گاهی در سیر و سلوک و... رخ می دهد، خلاصه کلام اینکه جوهره پیله ما را اندیشه ورزی تعبیر و تفسیر و حتی تبیین می کند، پیله آگاهی حیات طیبه و فرصت پروانه شدن است و پیله عدم آگاهی پیله مرگ)

دهکده جهانی در مسیر تکامل و تمدن نوین اسلامی , حصارهای اطلاعاتی قابل اعتماد نیستند

⮜ ما در زمان، ولی همره زمانه سیر می کنیم...

همواره در کشور ما علی الخصوص بعد از انقلاب اسلامی در برابر خیلی چیزها برخی از به اصطلاح بزرگان ما، مهندس و معمار حصارهای بی اساس منتهی به مرگ آگاهی بودند و با هراس ناسنجیده دست به اقدام ناپخته زده اند و این هم در ابتدای امر غالباً آزاردهنده بوده و است. البته با در نظر گرفتن زوایه دید اشخاص که در آن تفاوت های بینشی و حتی چینشی دخیل بوده و نقش ایفا می کنند.

اکنون وقت آن است که بدانیم ما در زمانیم ولی چرا همره زمانه سیر می کنیم؟! چرا یک تکنولوژی ما را به جای چالش مثبت دچار چالش های متوهّم می کند و چرا نمی دانیم که «سپهر اطلاعاتی» غرب و شرق اگرچه به عنوان نقشه و تهدیدی برای ما طراحی شده ولی می تواند فرصتی برای پرواز و خوش رقصی آرمان های ما هم باشد، مگر نه این بود که شیطان، حضرت یوسف علیه السلام را برای عزیز مصر شدن به چاه نیافکند ولی آنچه می خواست بشود، عاقبت همان شد؟!

امروز نیز شیطان بزرگ و جنودش سعی در این دارد که ما را به چاه غفلت و روزمرگی و به چاه رذالت ها بیافکند و این یک واقعیت است ولی پایان مسیر به سمت تمدن نوین اسلامی در حال حرکت است و این هم حقیقت ماجراست...

هرگز نباید فراموش کنیم که خورشید آخرالزمان از غرب طلوع خواهد کرد[3] و دهکده جهانی را شاهد آفتاب عالم تاب و پیرو حجّت پروردگار خواهد نمود و آن زمان حصارهای اطلاعاتی آنچنان فروخواهند ریخت که صدای آوار آن خفتگان و شب خاموشان در شرق را نیز بیدار خواهد کرد.

قبول دارم که هر چیزی سیاست و کیاست خود را می طلبد و اگر ما قرار است در این زمانه، حاکمیت جهانی و نوین اسلامی را شاهد باشیم، چرا به استقبال آتشفشان ها نمی رویم؟! و چرا سلاح کشنده و ترسناک دشمن را که همواره آن را مخوف و عجیب می بینیم؛ بدان نمی اندیشیم که این سلاح اگر در دست دشمن باشد، کشنده است و در دستان ما میتواند عامل دفاع و بازدارنده در قبال تهدیدها باشد؟! (از باب مثال و نمونه عرض می کنم: مگر اینترنت ملی کی و کجا و با دستان چه کسانی قرار است تحقق پیدا کند؟!)

آنچه دهکده جهانی را به سمت خوف عجیب مجهولات سوق می دهد، همین حصارهای بدون اندیشه راهبردی است؛ غافل از اینکه تمدنی که بدان تکیه کرده ایم آنقدر عظیم و روح نواز است که هم گذشته را تسخیر کرده و هم آینده را مسخر خواهد کرد و ما در خانه اکنون خود با «فعل تکلیفی» بیگانه گشته ایم و همین مسئله باعث می شود تصمیماتی اتخاذ کنیم که به منتهی إلیه مقصود حکیمانه نرسد و باز روز از نو و روزی از نو...

اما تمدن اصیلی که تکیه گاه ما باشد، چه می گوید؟! مگر غیر از این است که در بین آنچه «خواهد آمد»ها، ما نیز چشم به راه هستیم و منتظر آمدنی که غرب و تمدن غرب از آن واهمه دارند؟! مگر هر آنچه لازم است بیاید همین حصارهای ناشی از اقدامات ناپخته و هراس ناسنجیده می تواند جلودار آن باشد؟!... (فرقی نمی کند بانی و مهندسش چه کسی باشد، غرب، شرق و یا برخی از بزرگان و متولیان فرهنگی ما و...) (اینجا نیز نیاز به گفتگوی بیشتری ست)

در دهکده جهانی ممکن است حاکمیت فضای مجازی در حال رقم خوردن باشد ولی حصارهای توّهم را بشکنیم و با حقیقت، سراغ واقعیات جامعه برویم و از میان آمدنی ها، مطلوب خود را سوار بر حاکمیت این دهکده نمائیم تا ببینیم «محاسن کلام»[4] چگونه معجونی است که می تواند آینده مخوف سازمان یافته را تبدیل به گلستان آرمانی کرده و دو دستی تقدیم «تمدن نوین اسلامی» نماید؟!

شاید اینجا هم اگر باز بدون سوار شدن بر مرکب اندیشه و با دست پاچگی اقدام کرده و حرکت نمائیم دچار شکست هنجارها و... می شویم لذا قبل از هر اقدام ممکن با چشم انداز روشن نسبت به آینده معلوم و تعریف شده[5] (فارغ از هر چیز) در مسیر حرکت و اقدام خود، بین مجهولات و معلومات خود بطور کامل گشت و گذار نمائیم تا آنچه را که مطلوب است، حاصل شود. إن شاءالله

 

منابع:

  1. قرآن کریم
  2. آوینی، مرتضی، رستاخیز جان، سال انتشار شمسی: 1399، تعداد صفحه : 200.
  3. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.
  4. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة - قم، چاپ: اول، 1409 ق.

⮜⮜⮜ از همین نویسنده: «بیشتر بخوانید»

پی نوشت:

[1] کتاب رستاخیز جان، صفحه 117. (بخوانید)

[2] «إِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنْكَبُوتِ...»[سوره عنکبوت، آیه 41]؛ بی تردید سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است...

[3] «إِنَّ الَّذِي يُصَلِّي خَلْفَهُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ هُوَ الثَّانِيَ عَشَرَ مِنَ الْعِتْرَةِ التَّاسِعُ مِنْ وُلْدِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ وَ هُوَ الشَّمْسُ الطَّالِعَةُ مِنْ‏ مَغْرِبِهَا يَظْهَرُ عِنْدَ الرُّكْنِ وَ الْمَقَامِ يُطَهِّرُ الْأَرْضَ وَ يَضَعُ مِيزَانَ الْعَدْلِ فَلَا يَظْلِمُ أَحَدٌ أَحَداً.»[بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏52، ص: 195]؛ (آن کس که حضرت مسیح پشت سر او نماز گزارد دوازدهمین نفر از خاندان پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) و نهمین نفر از فرزندان حسین بن على (علیهما السلام) است، و او است خورشیدى که از غروبگاه خود طلوع خواهد کرد!).

[4] «عَنِ اَلرِّضَا عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: رَحِمَ اَللَّهُ عَبْداً أَحْيَا أَمْرَنَا، قُلْتُ: كَيْفَ يُحْيِي أَمْرَكُمْ؟ قَالَ: يَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ يُعَلِّمُهَا اَلنَّاسَ فَإِنَّ اَلنَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلاَمِنَا لاَتَّبَعُونَا اَلْحَدِيثَ». [وسائل الشيعة، ج‏27، ص: 92]؛ امام رضا علیه السلام فرمودند: «خداوند، رحمت کند آن بنده ای را که امر ما را زنده کند!». گفتم: چگونه امر شما را زنده کند؟ فرمود: «علوم ما را فراگیرد و به مردم بیاموزد، که اگر مردمْ زیبایی های گفتار ما را می دانستند، از ما پیروی می کردند».

[5] «إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ يُورِثُهَا مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ ۖ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ»[سوره اعراف، آیه 128]؛ زمین از آن خداست، و آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد، واگذار می‌کند؛ و سرانجام (نیک) برای پرهیزکاران و اهل تقوا است!

Share

دیدگاه‌ها

چقدر به این گونه تفکرات بکر نیازمندیم
شاید رئالیسم زیادی ما را از آرمانهای اصلی دور کرده

یک مسلمان انقلابی تحولگرا باید به دل حادثه بزند.پلشتی های جوامع افسار گسیخته را بزداید.این عهدیست بین او وخدای عالمیان.من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله...اگر تاریخ مبارزات حق و باطل را مرور کنیم هرچند جبهه حق از عده و عده ظاهری کمی برخوردار بودند ولی پیروزی سرنوشت محتوم حق بوده.یدالله فوق ایدیهم....ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم....والعاقبه للمتقین.

لحظه ی مرگ ما زمانی است که اندیشه نورزیم و دچار روزمرگی ها شویم...

به نظر حقیر باید کنش داشته باشیم و اقدامی سریع و قاطع و جامع انجام بدهیم إن شاءاللّه

سلام منظور از حصار اطلاعاتی چیه

سلام
حصار اطلاعاتی یعنی در دام اطلاعاتی که بیگانگان برای ما چیده اند بیافتیم و داده های فکری ما را دشمنان ما و دشمنان اسلام بدهند
رسانه بزرگترین حربه اطلاعاتی دشمنان و غربیا روی فکر جوامع اسلامی و بلکه کل دنیا بود با این همه تکیه غرب به این حصار اطلاعاتی بود که انقلاب اسلامی روی داد و خیلی چیزها را اثبات کرد که این حصارهای اطلاعاتی قابل اتکا و اعتماد نیستند